Ako je známe tak spoločnosť Euro Max Slovakia, a.s. bude v Trnave stavať začiatkom roka 2013 veľký projekt – CITY ARÉNU. Jej dokončenie sa očakáva do dvoch rokov.
O podobný projekt sa ešte v roku 2010 veľmi intenzívne zaujímalo aj Švajčiarske konzorcium Hidber Consultants GmbH, ktoré má s podobnými projektmi bohaté skúsenosti v iných krajinách, ale Švajčiari nakoniec stratili záujem a spoločnosť Euro Max Slovakia, a.s v roku 2011 predstavila svoj …vlastný projekt.
Podľa memoranda o spolupráci medzi mestom a investorom, deklarovala spoločnosť záujem vložiť do projektu CITY ARÉNA 76 miliónov eur. Z toho zhruba 15 miliónov eur má ísť do rekonštrukcie futbalového štadióna, ktorý leží na mestských pozemkoch. Projektanti rátajú s kapacitou štadióna 19-tisíc sedadiel. Hlavným akcionárom areálu je majiteľ Spartaka Vladimír Poór. Štadión je projektovaný podľa technických parametrov a požiadaviek UEFA a FIFA. Súčasťou City Areny bude dvojpodlažné podzemné parkovisko, 120-lôžkový hotel, administratívne priestory a obchodné centrum s multikinom. Celý komplex bude spĺňať štandardy moderných stavieb vrátane ekologických technológií a energetickej úspornosti.
Ozývajú sa však hlasy občanov Trnavy, že novú CITY ARÉNU by mali postaviť za mestom a nie na súčasnom mieste. Niektorí argumentujú tým, že prídu veľké problémy s dopravou najmä počas výstavby a takáto stavba sa podľa nich do historického centra Trnavy nehodí a mali by sme si zobrať príklad z iných krajín kde stavajú moderné Arény na okraji mesta.
Určitým spôsobom túto kritiku chápem. Ako občania mesta majú na svoj názor aj patričné právo. Lenže treba si však uvedomiť fakt, že súčasný štadión Antona Malatinského je niečo viac než obyčajná stavba. Štadión Antona Malatinského bol v roku 2006 dokonca vyhlaséný za pamätihodnosť mesta. Trnava je mestom kostolov a futbalu a zároveň je to mesto kde si ľudia ešte stále ctia tradíciu a históriu.
A preto by mal Štadión SPARTAKA stáť na súčasnom mieste kde sa odohralo veľa pamätných zápasov a kde sa kopala slávna história Trnavského futbalu na ktorej sa podielala veľká Trnavská LEGENDA Anton Malatinský. Zbúrať ho so zemou a postaviť nový hoci s jeho menom na okraji mesta by bola obrovská neúcta voči tomuto Pánovi vďaka, ktorému TRNAVA získala slávne meno a rešpekt v 60 a v 70 rokoch všade vo svete.
Na súčasných tribúnach vyrastalo tisíce fanúšikov a pre nich to je veľmi sentimentálne miesto. Povedal by som, že až posvetné. Každý z nich si pamätá svoje prvé kroky keď vstúpil na štadión. Pamätá si keď prvýkrát počul krásne tóny Silenzia, ktoré ho na štadión ťahajú až doteraz. Pamätá si ako prvýkrát počul z tríbún ten tradičný a zborový pokrik TRNAVA DO TEHO!
Keď som svojho otca vytiahol posledný krát pred jeho smrťou na futbal tak nechcel. Lámal som ho roky a na jeseň v roku 2007 so Slovanom sa mi to konečne podarilo. Pred 15 tisíc divákmi sme remizovali 1:1. Zápas mal slabú úroveň a po zápase si môj otec nemohol odpustiť svoju tradičnú a znechutenú poznámku, ktorú som mimochodom nikdy nemal rád, že „za Malatinského sa hral iný futbal.“
Ja som však v jeho očiach videl cez zápas niečo úplne iné. Pri nástupe hráčov na ihrisko bolo vidieť, že Spartak pre neho stále veľa znamená. Prežíval každú jednu minútu vo veľkom napätí ako keby sme hrali o titul a po zápase sme na jeho príkaz odchádzali z tribúny ako poslední. Neskôr mi sám priznal, že ten štadión má aj po rokoch svoje neopakovatelné čaro.
A kvôli nejakej doprave sa má toto magické miesto zničiť? Kto chce, aby sa štadión Spartaka presťahoval na okraj mesta tak vôbec nechápe čo pre TRNAVU znamená futbal a hlavne SPARTAK!
Zdroj : Róbert Heteňák
andel 1923 Áno andelíčku,súčasná ...
Celá debata | RSS tejto debaty