Založ si blog

Neúspešná cesta srbov

 Aj tá posledná upratovačka musí veriť v titul! Také bolo vyhlásenie zástupcu majiteľov klubu Petra Bahulu o tom, že Spartak si ide do sezóny 2008/09 pre majstrovskú korunu.

K tomu boli spravené aj potrebné kroky. Do novej sezóny mal Spartak vykročiť s novým trénerom, ktorý sa o tento úspech mal postarať. Na slovenské pomery išlo skutočne o veľkú rybu. Do malého Ríma si to namieril uznávaný Srb a legenda Partizanu Belehrad Vladimír Vermezovič.

Ten podpísal zmluvu iba na jeden rok s jediným cieľom – získať šiestu zlatú hviezdu pre náš klub. Na to si priviedol svojho asistenta a špičkového kondičného trénera Dejana Iliča. Ale to nebolo všetko.

Spartak už roky zbiera hráčov, ktorí sú bez zmluvy a nikto ich nechce. Poriadne nákupy už dosť dlhú dobu nespravil. Lenže po príchode trénera Vermezoviča sa vrece s kvalitnými hráčmi ako keby roztrhlo. Vermezovič zavolal brankársku legendu z bývalej Juhoslávie a Grobárov Ivicu Kralja. Tento 38 ročný veterán sa mal stať predĺženou rukou trénera Vermezoviča na ihrisku. Všetky médiá okamžite spozorneli čo sa to za trnavskými hradbami vlastne deje pretože do stredu zálohy si tréner vybral ďalšieho Srba s veľkým menom. Bývalý kapitán Litexu Loveč Nebojsa Jelenkovič mal vyplniť dieru po odchode špílmachra Miroslava Barčíka.

Spartak musel vyriešiť aj odchod dlhoročného kapitána Martina Poljovku, ktorý skončil v klube po dlhých deviatich rokoch. Veľa fanúšikov sa obávalo toho, že tento problém tak ľahko vedenie Spartaka nevyrieši, ale opak bol pravdou. Vedľa Petra Doležaja sa postavil bývalý Sparťan so zahraničnými skúsenosťami z Anglicka a z Francúzska Václav Drobný. Zdalo sa, že Trnava bude mať nabitý tím, ktorý pôjde jednoznačne za víťazstvom v lige. Do kádra sa pripojil ešte ofenzívny skúsený exžilinčan Čech Pavel Devátý a na hrot útoku Tomáš Klinka.

Bohužiaľ tréner Vladimír Vermezovič nezachytil vstup so svojim tímom do sezóny veľmi dobre keď vypadol s Georgiou Tbilisi v 1. predkole pohára UEFA. Ani v samotnej lige to Spartakovcom príliš nešlo. Okrem drvivého víťazstva 1:5 v Nitre Andeli remizovali dôležité zápasy so Žilinou, so Slovanom aj s Prešovom na domácom ihrisku. V druhom kole dokonca prehrali v Dunajskej Strede 3:0. Atmosféra sa v klube začala vyostrovať a tréner Vermezovič sa stával pre vedenie klubu nepriateľom. Po desiatom kole ho z klubu vyhodili a nepomohla mu ani výhra s Ružomberkom.

Tréner Vermezovič opísal svoj odchod pre klubovú stránku spartak.sk takto: “Povedali mi tri dôvody môjho odvolania – zlá atmosféra v kabíne, ďalej, že nedávam príležitosť mladým hráčom a ako tretie malo zavážiť moje vyhlásenie, že toto mužstvo titul vyhrať nemôže,” a pokračoval:
“Keď sme sa pred nedávnom rozprávali o cieľoch, hovorili sme čo chceme dosiahnuť tento rok. Pýtal som sa, či chceme stavať na mladých alebo ideme na titul. Odpoveď znela titul a aby hrali aj mladí hráči. A aj hrali. To, že som povedal „toto mužstvo titul vyhrať nemôže“ som potom vysvetlil aj v kabíne, že som to vyslovil, lebo veľa hráčov nie je zvyknutých hrať pod tlakom. Chcel som z ich chrbtov odobrať túto ťarchu. Potom som im povedal, že ideme na titul, ale nebudú na nás tlačiť fanúšikovia a okolie. Chcel som titul, to hráči vedia. Funkcionári však nevedeli, čo som hráčom hovoril. Čo sa týka atmosféry v kabíne. Nie je pravda, že by bola zlá. Vládla v nej dobrá nálada, aj na ihrisku. Problém bol ten, že hráči boli nespokojní, lebo nemali peniaze. Prémie nedostali, o platoch neviem. Je to veľký problém Spartaka. To musíme povedať, pretože hoci to nie je vec, ktorú by som mal riešiť ja, ale mal som veľa problémov, že hráči boli nespokojní. Ale môžem povedať, že futbalisti sa zachovali ako profesionáli, ja som spokojný s mojimi teraz už bývalými zverencami.“

Hoci tréner Vermezovič skončil veľmi skoro a nedostal veľa času na svoju prácu ako je to v zahraničí bežné, tak aj napriek tomu zanechal veľmi silný dojem. Spoločne s Ivicom Kraljom si získali srdcia trnavských fanúšikov. Nie raz sa stalo, že celým štadiónom sa ozývalo meno „IVICA, IVICA, IVICA!“

Ultras Spartak spravil na počesť trénera veľmi emotívnu rozlúčku na ktorej sa zúčastnil aj samotný Ivica Kralj a to aj napriek prísnemu zákazu vedenia. Tréner Vermezovič kládol veľký dôraz na to, aby klub s fanúšikmi spolupracoval čo potvrdil aj po derby zápase keď sa veľká časť fanúšikov rozhodla bojkotovať zápas kvôli zatvoreniu južnej tribúny pretože si veľmi dobre uvedomoval akú dôležitú úlohu hrajú fanúšikovia v Trnave. „Veľmi ťažko sa hrá v takej atmosfére, fanúšikovia sú náš dvanásty hráč. Verím, že v ďalšom zápase budú s nami.“ Obe strany sa rešpektovali navzájom a odchod Vermezoviča znamenal ďalší odliv fanúšikov zo štadióna.

Vyhodenie srbského trénera bol jeden z mnohých nekoncepčných krokov majiteľov Spartaka. Vermezovič mal svoju kvalitu, víziu a až neskôr si uvedomil, že mal ísť na to inak. Určite nemal podpísať zmluvu s tým, že ide v prvej sezóne získať titul lebo nevedel do akého špecifického prostredia vlastne ide. 

Autor : Róbert Heteňák

Zdroj : Ultras TT

Miroslav Karhan

12.04.2013

Tak ako FC Barcelona má v súčasnosti vo svojom tíme tzv. svätú trojicu - Lionela Messiho, Xaviho Hernandeza, Andresa Iniestu, tak aj Spartak Trnava mal vo svojich najslávnejších časoch svoju viac »

Pred Bohom a pred Spartakom. . . .

11.04.2013

....navždy spolu! Futbal je celosvetový fenomén. Nie je to len hra 22 hráčov na ihrisku, ktorí behajú za loptou. Tento šport má svoju silnú tradíciu, dokáže ľudí spájať, ale aj rozdeľovať. viac »

Za silný Spartak

10.04.2013

Po zápase s Myjavou si zrejme každý z nás zanadával na súčasný stav nášho tímu. Hlavne na jeho herný prejav, ktorý je diametrálne odlišný od toho čo si ľudia v Trnave pýtajú a čo viac »

Donald Trump

Trump vyhlásil bankovú blokádu KĽDR

21.09.2017 22:43

Banky budú stáť pred jasnou voľbou - buď obchodovať so Spojenými štátmi, alebo so zločinným režimom v KĽDR, vyhlásil Donald Trump.

rakka, syria

Arabsko-kurdskí ozbrojenci strieľali na sýrske jednotky vlády

21.09.2017 22:31

Ak sa takéto incidenty zopakujú, Rusko podnikne príslušné kroky, varovala Moskva Washington.

LOREAL-BETTENCOURT/

Zomrela najbohatšia žena sveta Liliane Bettencourtová

21.09.2017 20:50

Vo veku 94 rokov zomrela vo Francúzsku podnikateľka a dedička kozmetickej spoločnosti L'Oréal Liliane Bettencourtová.

maria

Hurikán Maria si na Dominike vyžiadal najmenej 15 obetí

21.09.2017 20:45

Dominika bude podľa jej premiéra potrebovať "všetku pomoc, ktorú svet dokáže poskytnúť". Je podľa neho zázrak, že počet obetí nebol ďaleko vyšší.

andel1923

FC Spartak Trnava je popredný slovenský futbalový klub z Trnavy, päťnásobný majster Česko-Slovenska. Okrem 5 titulov majstra Česko-Slovenska získal päťkrát Česko-slovenský pohár, pätkrát Slovenský pohár a iné významné trofeje. Dostal sa najďalej zo slovenských mužstiev v najvýznamnejšej európskej súťaži EPM (dnes Liga Majstrov UEFA), kde v roku 1969 dokráčal až do semifinále, kde vypadol s Ajaxom Amsterdam. Spolu s MŠK Žilina je najstabilnejším účastníkom novodobej slovenskej ligy - zúčastnil sa 19 z 20 ročníkov. Autor : Róbert Heteňák Zdroje : cs.wikipedia.org mtt.sk x6.invisionfree.com ultrasspartak.sk trnava-live.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 75672x
Priemerná čítanosť článkov: 3290x

Autor blogu

Kategórie