Založ si blog

História Trnavy III.

V období od polovice 16. do polovice 17 storočia postihlo Trnavu niekoľko pohrôm – požiare, morové nákazy, vojny a vďaka nim prišlo k zníženiu počtu obyvateľstva a k jeho ochudobneniu. Žiť v Trnave v tom čase nebolo nič jednoduché.

Roku 1562 zúrila v meste morová epidémia, ktorej podľa nezaručených správ padla za obeť až tretina obyvateľov. Ešte aj v nasledujúcom roku zúril v okolí mor. O pár rokov neskôr v roku 1566 vypukol v T…rnave požiar, ktorý zničil asi 150 domov. V roku 1586 znovu vypukol mor, ktorý si tiež vyžiadal veľa obetí. K epidemií sa v tom istom roku pridalo zemetrasenie, ktoré sa opakovalo o štyri roky. Pri zemetraseniach sa zrútilo veľa domov. Pri povodni v roku 1618 mesto zaliala voda do výšky šiestich stôp (takmer dva metre).
Dlhotrvajúca vojna na prelome storočí nútila mesto a jeho obyvateľov znášať veľké ťarchy. V niektorých rokoch daň, vystrojenie, vyzbrojenie a platenie určeného počtu ozbrojencov a povozníkov pohltilo viac ako polovicu mestských príjmov.
V 30 rokoch mesto znova zasiahol mor v rokoch 1632 – 33 zdecimoval obyvateľstvo. V tomto čase sa začína populačný úpadok mesta a ani v nasledujúcich sto rokoch nedosiahol úroveň z 1. tretiny 17 storočia. V 40 rokoch sa mor vrátil, ale aj s vojnou. 28 mája vstúpila do mesta armáda Juraja Rákociho a vydrancovala ho. Okrem Juraja Rákociho si museli obyvatelia Trnavy vytrpieť aj napríklad nájazdy Gabriela Betlena, Bočkaja či tureckých vojsk.

16 storočie sa stala náboženská otázka hlavným motívom mocenských sporov a zápasov. Bohužial nevyhla sa im ani Trnava. Trnava síce patrila k mestám s väčšinou obyvateľstva vernou tradičnej katolíckej viere, ale býval tu totiž nemalý počet mešťanov, ktorí sa prihlásili k reformácii a dožadovali sa takých istých práv, aké mali protestanti vo veľkej väčšine miest Uhorska.

Roku 1679 zúril v Trnave mor, ktorý si vyžiadal veľa obetí a vysťahovali sa aj mnohí mešťania. O štyri roky však postihla Trnavu najväčšia pohroma v jej dejinách, ktorá si vyžiadala tisíce obetí na životoch. Do mesta mal prísť panovník Tokoli a v mene mestskej rady ho chcel privítať mestský kapitán. Svojho nového pána privítali aj salvou z diel, pričom sa z veže brány uvoľnili tehly a padli blízko Tokoliho koňa. Tokoliho to rozhnevalo a nasledujúci deň začali horieť stodoly pred hornou bránou a oheň sa rýchlo preniesol za hradby až do celého mesta. V meste vypukla panika a veľa ludí vyskakovalo z hradieb lebo mesto uzatvorilo brány kvôli Turkom. Zahynulo viac ako 4000 ľudí a zachránilo sa iba 58 domov.

Až v 18 storočí Trnava zažíva rozkvet a to najmä v hospodárskom zmysle. V roku 1746 Trnavu chválil jeden anonymný cudzinec: „…človek sa musí čudovať, že mesto tak často dobyté, vyplienené a vypálené sa vždy vedelo vzchopiť. Je to krásne mesto kde sa pohodlne žije a veľa šlachty sa tu združuje v časoch mieru i vojny.“

 Aj taká bola kedysi moja milovaná TRNAVA!

Zdroj : Róbert Heteňák

Concentrating simply on the `gifted students’ does not turn you in to an excellent educator.

23.09.2013

The complete most affordable on line article writing support help. We're sure our hints will enable you to learn the skill of article writing and get optimistic feelings within the procedure for the job viac »

It’s quite a bit easier to discuss the way where the cash becomes computed.

23.09.2013

Writing analytic documents isn't a very simple undertaking and thus students should get support from online article writing firms. Should you be caught and you maynot compose successful essay illustration viac »

Hello world

20.09.2013

Hello world

brexit, británia

Farage: Smerujeme k druhému referendu, Loiseauová hovorí o posune dátumu brexitu

16.01.2019 11:29

"Myslím si a obávam sa, že smerujeme k odkladu a pravdepodobne aj k druhému hlasovaniu," skonštatoval bývalý vodca strany UKIP.

Paul Whelan

Väznený Američan Whelan bol pristihnutý v Moskve pri čine, povedal Lavrov

16.01.2019 11:28

V moskovskom hoteli Whelanovi údajne ruský občan odovzdal mená spolupracovníkov ruských tajných služieb.

Gay, gej homosexuáli, LGBTI, dúhový pochod,

Čínsky umelec a homosexuálny policajt robia odvážnu kampaň proti liečbe homosexuality

16.01.2019 11:00

Umelec Wu Čchiung sa inšpiroval americkým filmom "Tri billboardy kúsok za Ebbingom" z roku 2017.

Graf, ekonomika

Na Slovensku pribúdajú rumunské firmy

16.01.2019 10:54

Na Slovensku pribúdajú rumunské firmy. Za posledných šesť rokov vzniklo spolu 742 spoločností s rumunským vlastníkom.

andel1923

FC Spartak Trnava je popredný slovenský futbalový klub z Trnavy, päťnásobný majster Česko-Slovenska. Okrem 5 titulov majstra Česko-Slovenska získal päťkrát Česko-slovenský pohár, pätkrát Slovenský pohár a iné významné trofeje. Dostal sa najďalej zo slovenských mužstiev v najvýznamnejšej európskej súťaži EPM (dnes Liga Majstrov UEFA), kde v roku 1969 dokráčal až do semifinále, kde vypadol s Ajaxom Amsterdam. Spolu s MŠK Žilina je najstabilnejším účastníkom novodobej slovenskej ligy - zúčastnil sa 19 z 20 ročníkov. Autor : Róbert Heteňák Zdroje : cs.wikipedia.org mtt.sk x6.invisionfree.com ultrasspartak.sk trnava-live.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 100308x
Priemerná čítanosť článkov: 3858x

Autor blogu

Kategórie