Založ si blog

História Trnavy III.

V období od polovice 16. do polovice 17 storočia postihlo Trnavu niekoľko pohrôm – požiare, morové nákazy, vojny a vďaka nim prišlo k zníženiu počtu obyvateľstva a k jeho ochudobneniu. Žiť v Trnave v tom čase nebolo nič jednoduché.

Roku 1562 zúrila v meste morová epidémia, ktorej podľa nezaručených správ padla za obeť až tretina obyvateľov. Ešte aj v nasledujúcom roku zúril v okolí mor. O pár rokov neskôr v roku 1566 vypukol v T…rnave požiar, ktorý zničil asi 150 domov. V roku 1586 znovu vypukol mor, ktorý si tiež vyžiadal veľa obetí. K epidemií sa v tom istom roku pridalo zemetrasenie, ktoré sa opakovalo o štyri roky. Pri zemetraseniach sa zrútilo veľa domov. Pri povodni v roku 1618 mesto zaliala voda do výšky šiestich stôp (takmer dva metre).
Dlhotrvajúca vojna na prelome storočí nútila mesto a jeho obyvateľov znášať veľké ťarchy. V niektorých rokoch daň, vystrojenie, vyzbrojenie a platenie určeného počtu ozbrojencov a povozníkov pohltilo viac ako polovicu mestských príjmov.
V 30 rokoch mesto znova zasiahol mor v rokoch 1632 – 33 zdecimoval obyvateľstvo. V tomto čase sa začína populačný úpadok mesta a ani v nasledujúcich sto rokoch nedosiahol úroveň z 1. tretiny 17 storočia. V 40 rokoch sa mor vrátil, ale aj s vojnou. 28 mája vstúpila do mesta armáda Juraja Rákociho a vydrancovala ho. Okrem Juraja Rákociho si museli obyvatelia Trnavy vytrpieť aj napríklad nájazdy Gabriela Betlena, Bočkaja či tureckých vojsk.

16 storočie sa stala náboženská otázka hlavným motívom mocenských sporov a zápasov. Bohužial nevyhla sa im ani Trnava. Trnava síce patrila k mestám s väčšinou obyvateľstva vernou tradičnej katolíckej viere, ale býval tu totiž nemalý počet mešťanov, ktorí sa prihlásili k reformácii a dožadovali sa takých istých práv, aké mali protestanti vo veľkej väčšine miest Uhorska.

Roku 1679 zúril v Trnave mor, ktorý si vyžiadal veľa obetí a vysťahovali sa aj mnohí mešťania. O štyri roky však postihla Trnavu najväčšia pohroma v jej dejinách, ktorá si vyžiadala tisíce obetí na životoch. Do mesta mal prísť panovník Tokoli a v mene mestskej rady ho chcel privítať mestský kapitán. Svojho nového pána privítali aj salvou z diel, pričom sa z veže brány uvoľnili tehly a padli blízko Tokoliho koňa. Tokoliho to rozhnevalo a nasledujúci deň začali horieť stodoly pred hornou bránou a oheň sa rýchlo preniesol za hradby až do celého mesta. V meste vypukla panika a veľa ludí vyskakovalo z hradieb lebo mesto uzatvorilo brány kvôli Turkom. Zahynulo viac ako 4000 ľudí a zachránilo sa iba 58 domov.

Až v 18 storočí Trnava zažíva rozkvet a to najmä v hospodárskom zmysle. V roku 1746 Trnavu chválil jeden anonymný cudzinec: „…človek sa musí čudovať, že mesto tak často dobyté, vyplienené a vypálené sa vždy vedelo vzchopiť. Je to krásne mesto kde sa pohodlne žije a veľa šlachty sa tu združuje v časoch mieru i vojny.“

 Aj taká bola kedysi moja milovaná TRNAVA!

Zdroj : Róbert Heteňák

Miroslav Karhan

12.04.2013

Tak ako FC Barcelona má v súčasnosti vo svojom tíme tzv. svätú trojicu - Lionela Messiho, Xaviho Hernandeza, Andresa Iniestu, tak aj Spartak Trnava mal vo svojich najslávnejších časoch svoju viac »

Pred Bohom a pred Spartakom. . . .

11.04.2013

....navždy spolu! Futbal je celosvetový fenomén. Nie je to len hra 22 hráčov na ihrisku, ktorí behajú za loptou. Tento šport má svoju silnú tradíciu, dokáže ľudí spájať, ale aj rozdeľovať. viac »

Za silný Spartak

10.04.2013

Po zápase s Myjavou si zrejme každý z nás zanadával na súčasný stav nášho tímu. Hlavne na jeho herný prejav, ktorý je diametrálne odlišný od toho čo si ľudia v Trnave pýtajú a čo viac »

John McCain

Senát USA nezrušil Obamacare ani na druhýkrát, republikáni si polepšili

27.07.2017 08:00

Americký Senát odmietol republikánsky návrh zákona, ktorý by zrušil zdravotníckou reformu bývalého prezidenta Baracka Obamu.

nehoda, vrak, havária

Prázdniny na cestách: každý deň jedna obeť

27.07.2017 08:00

Prvé tri týždne letných prázdnin boli na cestách tragické. Polícia eviduje 21 obetí. Toto leto polícia zaznamenala 943 nehôd, čo je o 65 viac ako minulý rok.

Apple, iPad Air, Tim Cook,

Trump: Šéf Apple mi sľúbil tri naozaj veľké továrne

27.07.2017 07:27

Šéfľ spoločnosti Apple Tim Cook sľúbil postaviť v USA tri veľké továrne, uviedol Donald Trump. Ohlásil tiež obriu investíciu spoločnosti Foxconn.

08-bike graf 4x

Opití cyklisti zavinili viac nehôd

27.07.2017 07:00

Počas prvých šesť mesiacov spôsobili opití cyklisti 39 nehôd. Vyberá si povolený alkohol pre cyklistov svoju daň?

andel1923

FC Spartak Trnava je popredný slovenský futbalový klub z Trnavy, päťnásobný majster Česko-Slovenska. Okrem 5 titulov majstra Česko-Slovenska získal päťkrát Česko-slovenský pohár, pätkrát Slovenský pohár a iné významné trofeje. Dostal sa najďalej zo slovenských mužstiev v najvýznamnejšej európskej súťaži EPM (dnes Liga Majstrov UEFA), kde v roku 1969 dokráčal až do semifinále, kde vypadol s Ajaxom Amsterdam. Spolu s MŠK Žilina je najstabilnejším účastníkom novodobej slovenskej ligy - zúčastnil sa 19 z 20 ročníkov. Autor : Róbert Heteňák Zdroje : cs.wikipedia.org mtt.sk x6.invisionfree.com ultrasspartak.sk trnava-live.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 73147x
Priemerná čítanosť článkov: 3180x

Autor blogu

Kategórie