Založ si blog

História Trnavy III.

V období od polovice 16. do polovice 17 storočia postihlo Trnavu niekoľko pohrôm – požiare, morové nákazy, vojny a vďaka nim prišlo k zníženiu počtu obyvateľstva a k jeho ochudobneniu. Žiť v Trnave v tom čase nebolo nič jednoduché.

Roku 1562 zúrila v meste morová epidémia, ktorej podľa nezaručených správ padla za obeť až tretina obyvateľov. Ešte aj v nasledujúcom roku zúril v okolí mor. O pár rokov neskôr v roku 1566 vypukol v T…rnave požiar, ktorý zničil asi 150 domov. V roku 1586 znovu vypukol mor, ktorý si tiež vyžiadal veľa obetí. K epidemií sa v tom istom roku pridalo zemetrasenie, ktoré sa opakovalo o štyri roky. Pri zemetraseniach sa zrútilo veľa domov. Pri povodni v roku 1618 mesto zaliala voda do výšky šiestich stôp (takmer dva metre).
Dlhotrvajúca vojna na prelome storočí nútila mesto a jeho obyvateľov znášať veľké ťarchy. V niektorých rokoch daň, vystrojenie, vyzbrojenie a platenie určeného počtu ozbrojencov a povozníkov pohltilo viac ako polovicu mestských príjmov.
V 30 rokoch mesto znova zasiahol mor v rokoch 1632 – 33 zdecimoval obyvateľstvo. V tomto čase sa začína populačný úpadok mesta a ani v nasledujúcich sto rokoch nedosiahol úroveň z 1. tretiny 17 storočia. V 40 rokoch sa mor vrátil, ale aj s vojnou. 28 mája vstúpila do mesta armáda Juraja Rákociho a vydrancovala ho. Okrem Juraja Rákociho si museli obyvatelia Trnavy vytrpieť aj napríklad nájazdy Gabriela Betlena, Bočkaja či tureckých vojsk.

16 storočie sa stala náboženská otázka hlavným motívom mocenských sporov a zápasov. Bohužial nevyhla sa im ani Trnava. Trnava síce patrila k mestám s väčšinou obyvateľstva vernou tradičnej katolíckej viere, ale býval tu totiž nemalý počet mešťanov, ktorí sa prihlásili k reformácii a dožadovali sa takých istých práv, aké mali protestanti vo veľkej väčšine miest Uhorska.

Roku 1679 zúril v Trnave mor, ktorý si vyžiadal veľa obetí a vysťahovali sa aj mnohí mešťania. O štyri roky však postihla Trnavu najväčšia pohroma v jej dejinách, ktorá si vyžiadala tisíce obetí na životoch. Do mesta mal prísť panovník Tokoli a v mene mestskej rady ho chcel privítať mestský kapitán. Svojho nového pána privítali aj salvou z diel, pričom sa z veže brány uvoľnili tehly a padli blízko Tokoliho koňa. Tokoliho to rozhnevalo a nasledujúci deň začali horieť stodoly pred hornou bránou a oheň sa rýchlo preniesol za hradby až do celého mesta. V meste vypukla panika a veľa ludí vyskakovalo z hradieb lebo mesto uzatvorilo brány kvôli Turkom. Zahynulo viac ako 4000 ľudí a zachránilo sa iba 58 domov.

Až v 18 storočí Trnava zažíva rozkvet a to najmä v hospodárskom zmysle. V roku 1746 Trnavu chválil jeden anonymný cudzinec: „…človek sa musí čudovať, že mesto tak často dobyté, vyplienené a vypálené sa vždy vedelo vzchopiť. Je to krásne mesto kde sa pohodlne žije a veľa šlachty sa tu združuje v časoch mieru i vojny.“

 Aj taká bola kedysi moja milovaná TRNAVA!

Zdroj : Róbert Heteňák

Concentrating simply on the `gifted students’ does not turn you in to an excellent educator.

23.09.2013

The complete most affordable on line article writing support help. We're sure our hints will enable you to learn the skill of article writing and get optimistic feelings within the procedure for the job viac »

It’s quite a bit easier to discuss the way where the cash becomes computed.

23.09.2013

Writing analytic documents isn't a very simple undertaking and thus students should get support from online article writing firms. Should you be caught and you maynot compose successful essay illustration viac »

Hello world

20.09.2013

Hello world

trump

Trumpov prvý rok: silné výroky a dôraz na domácu politiku

20.01.2018 06:00

Výber hlavných aktivít amerického prezidenta Donalda Trumpa (71), ktorý bol pred rokom, 20. januára 2017, inaugurovaný 45. prezidentom USA:

Lavrov

Lavrov hájil dohodu s Iránom, situáciu sleduje aj KĽDR

20.01.2018 00:01

"Dohodu nebude možné plniť, pokiaľ ju jednostranne vypovie niektorý z jej účastníkov."

Plyn, energia, bývanie, oheň

Tanker s ruským plynom mieril do USA, záhadne zmenil smer

20.01.2018 00:00

Tri týždne po tom, keď sa tanker Gaselys vydal s kontroverzným nákladom ruského plynu do USA, loď sa otočila a pláva späť. Bola iba deň cesty od svojho cieľa.

plyn, oheň, sporák

Turecko schválilo výstavbu druhej vetvy plynovodu TurkStream

19.01.2018 23:17

Turecko schválilo výstavbu druhej vetvy podmorského plynovodu TurkStream v tureckých vodách. Informoval o tom Gazprom.

andel1923

FC Spartak Trnava je popredný slovenský futbalový klub z Trnavy, päťnásobný majster Česko-Slovenska. Okrem 5 titulov majstra Česko-Slovenska získal päťkrát Česko-slovenský pohár, pätkrát Slovenský pohár a iné významné trofeje. Dostal sa najďalej zo slovenských mužstiev v najvýznamnejšej európskej súťaži EPM (dnes Liga Majstrov UEFA), kde v roku 1969 dokráčal až do semifinále, kde vypadol s Ajaxom Amsterdam. Spolu s MŠK Žilina je najstabilnejším účastníkom novodobej slovenskej ligy - zúčastnil sa 19 z 20 ročníkov. Autor : Róbert Heteňák Zdroje : cs.wikipedia.org mtt.sk x6.invisionfree.com ultrasspartak.sk trnava-live.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 83179x
Priemerná čítanosť článkov: 3199x

Autor blogu

Kategórie